BlackBerry Priv Ön İncelemesi (Bir efsanenin boyun eğişi)

BlackBerry'nin ilk Android tabanlı telefonu olacak olan "Priv" neden bu kadar önemli? 

BlackBerry Priv hakkında duyduklarımız, bildiklerimiz, bildiğimizi sandıklarımız ve beklentilerimiz :

 

"Bükemediğin bileği öpeceksin!"

Sanırım bu duymaya alıştığımız atasözü en çok BlackBerry'nin CEO'su John Chen'e yakışır.Kendisinin daha önce yaptığı "Çok yakında BlackBerry'nin ilk akıllı telefonu BlackBerry'nin kendi ürettiği — ve başına bela ettiği — BlackBerry OS yerine, Google Android OS ile raflarda yerini alacak" açıklamasıyla BlackBerry Priv'in Android işletim sistemiyle geleceğini doğruladı.

Peki Uzun bir süre meşhur olan, üstün güvenlik ve gizlilik özellikleriyle savunulan BlackBerry OS nerede hata yapmıştı? (Vallahi nereden başlasak ki?)

Öncelikle "Sıradan telefon kullanıcısı" ve "Çalışan telefon kullanıcısı" kitleleri arasında kararsız kalması, hemen ardından IPhone ve Android satışlarının patlamasıyla kendisini piyasanın dışında bulması, bunlar yetmezmiş gibi DEF CON (hackerların her sene düzenlediği, toplaşıp güle eğlene bir kaç hack show yaptıkları buluşma)'da canlı canlı o çok "güvenli" BlackBerry OS'un hacklenmesi BlackBerry'nin imajını baya bi zedelemiş ve günümüzde neredeyse unutulmaya kadar sürüklemiş durumda.

Hal böyle olunca, BlackBerry'nin Androide geçiş yapması son elde avuçta kalan ilginin kaybolmaması ve piyasaya tutunmaya çalışmasını gösteriyor. Fakat yine o çok met ettikleri "Gizlilik" konusunda taviz vermeye niyetleri yok. (Belki de bize öyle geliyordur ?) Şimdilik BlackBerry Priv hakkında bildiklerimiz (düşüncelerimiz) bunlar.

 

"Priv" = "Privacy" (Gizlilik)

Her ne kadar yenilgiyi kabullenmeyi bilen birisi olsa da, Chen "Priv" kelimesinin "privacy"(gizlilik) ve "privilege"(öncelik) anlamını üstlendiğini belirtti. Anlayacağınız huylu huyundan vazgeçmezmiş. BlackBerry her ne kadar Android'e geçiş yapsa da yine öncelikli olarak hedefi kullanıcılarının dosyalarını gizleme, görüşmeleri şifreleme ve kişisel/iş bilgilerini ayıklayarak gizliliğe öncelik vermeyi planlıyor diyebiliriz.BlackBerry yeni cihazında Androide geçiyor olsa da aktif olarak hizmet verdiği şirketlere "BlackBerry Enterprise Server (BES)" hizmetini sunmaya devam edecek. 

 

Büyük, Kavisli ve Klavyeli Sıradışı Bir Akıllı Telefon Tasarımı!

Sızan görüntülerden ve Chen abimizin bize sunduğu bire-bir demo'dan gördüğümüz Priv, 5,5 inch kavisli ekranla başlıyor. 5,5 inch ekranın verdiği uzunluk yetmezmiş gibi, ekranı yukarı doğru kaydırdığınızda altından tatlı, küçük bir QWERTY klavye size gülümsüyor. Klavyenin ufak ve gömülü olması telefona ekstra bir ağırlık ve hacim katmıyor. (Hani bize eski efsane Samsung E-250 hatırlatmadı değil) Böyle uzun bir telefon oluşu ve ilk defa bir akıllı telefonda mekanik QWERTY klavye olması akıllara nasıl bir fayda sağlayacağı sorusunuda beraberinde getiriyor. Hep birlikte merakla bekliyoruz.

 

Android Uygulamarı, Uygulamalar, Oyunlar!

Uygulamalar hayatımızda oldukça geniş bir yer kaplıyor.Facebook gibi bir sitenin bile sadece tek başına 3 tane uygulama sunması bunu fazlasıyla gösteriyor. (Oyunlarınızdan, Whatsapp'ınızdan, Snapchat'ten, 7/24 başında duranlarınızın olduğu Periscope'tan bahsetmiyorum bile.) Zaten BlackBerry OS'un patlak vermesinin en büyük nedenlerinden biri de uygulamalardı. Çünkü BlackBerry OS bey çok güvenilikçi ve gizlilikçi olsa da iyi bir developer (geliştirici) ev sahipliği yapamadı.Bir Android'in sunduğu uygulamaların kolay uyum sağlamasını(Düşünsene JAVA ile yazıyosun hooop sana telefonda uygulama oluyor! Yeni dil öğrenmek yok, kütüphanende biraz yer aç yeterli 🙂 ) sunamadı. Chen abimizin savunduğu "Aslında kullanıcılar BlackBerry10'u çok sevdiler emme uygulama eksikliği vardı" görüşü bizce her ne kadar kendilerinin eksiklerini kapatma çabası olarak değerlendirsekte, bu görüşüne yanlış diyemeyiz.

Android altyapısıyla birlikte gelecek olan Priv Google Playstore'un tüm güzelliklerini de beraberinde getireceği için bu taraftan büyük toparlamış oluyor. Priv'in Android 6.0 Marshmellow ile birlikte sunulup sunulmayacağı ise şuan için bilinmiyor.

 

Yazılım: Android Okay! , Tasarım: Yeni ve Farklı Buda Okay! , Peki Donanım ?

BlackBerry ve Chen abimiz her ne kadar detay vermeselerde, Chen abimiz tanıtımda yaptığı açıklamada "Priv high-level (yüksek seviyede) donanıma sahip olacak, kamerasıydı oydu buydu hiç biri eksik olmayacak." demişti. Bu açıklama doğrultusunda bizde oluşan beklenti şu şekilde:

İşlemci : Qualcomm Snapdragon 810 (Octacore) (8 Çekirdek)
Ram : 4 Gb (4 gb ram şuan için bayağı bi üst düzey kabul edilebilir.)
Kamera :
13 MP Arka (üst düzey diyince arka kamera için aralığımız 13~21MP oluyor. Maliyeti düşürmek isterse en az 13MP yapar heralde Chen Abi) 5~8 MP Ön kamera da kâfi olacaktır.
Hafıza : BlackBerry'nin önceki cihazlardaki dahili hafızasının 32GB'dan yukarıda olduğunu görmedik. Bu yüzden gözlerimiz 128GB gibi yeni nesil dahili bellekleri değil de , 64 MB gibi Chen abimiz için yüksek seviye kabul edilebilecek bir rakam arıyor.
Pil : Önceki telefonlarında harici MicroSD imkanı sunan fakat pilleri çıkartılamayan sabit batarya olan BlackBerry'i ön göremiyoruz.

 

BlackBerry Yeni bir döneme başlıyor eyvallah, peki bu bize kaça patlar?

Şimdi bir üst düzey cihaz olarak düşündüğümüz Priv, yukarıdaki ön gördüğümüz donanım ve BlackBerry'nin en çok yatırım yaptığı özel güvenlik yazılımları ile hedeflediği müşteri kitlesine göre bir fiyat biçeceğini düşündük. Çünkü malum BlackBerry bundan önce normal kullanıcılar yerine şirket kullanıcılarını tercih etmiş ve onlara yönelik özel fiyatlar biçmişti. (Hele birde Amerika'da 300$ olan Asus ZENFONE 2'nin ülkemizdeki o çok sevdiğimiz vergi bindirimleriyle birlikte 1200TL'ye satıldığını düşünürsek) Priv'in 1500TL ~ 2000TL fiyat aralığına oturacağını ön görmek çokta yanlış olmaz.

 

BlackBerry Priv ile ilgili bildiklerimiz (bildiğimizi sandığımız), Düşündüklerimiz ve Beklentilerimiz şimdilik bukadar. Dahasını öğrendikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 


 

Bir önceki paylaşımımız olan PES 2016 Online Crack v2 | Myclub Girme Bedava Online Oynama başlıklı paylaşımımızda pes 2016 bedava online oynama, pes 2016 internetten oynama ve pes 2016 multiplayer crack hakkında paylaşım yapılmıştır. Göz atabilirsiniz. 

Google Aramaları: